Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach zaprasza Organizatorów do składania wniosków o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w tutejszym Urzędzie.
Źródła finansowania
Staż, w zależności od dostępności środków i spełnienia założeń programowych, może być finansowany ze środków:
- Limitu podstawowego Funduszu Pracy
- Rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
- Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi (program przeznaczony dla bezrobotnych mieszkańców gmin wiejskich
i miejsko-wiejskich), - Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30 roku życia.
- Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - projekt „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie gorlickim (III)" program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Uczestnicy stażu
Staż jest formą nabywania przez osobę bezrobotną wiedzy i umiejętności w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy z organizatorem. Pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w stażu przysługuje bezrobotnym:
- posiadającym Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny;
- powyżej 50 roku życia;
- bez kwalifikacji zawodowych;
- niepełnosprawnym;
- długotrwale bezrobotnym;
- bezrobotnym i poszukującym pracy, będącym osobami do 30. roku życia;
- bezrobotnym samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko.
Informujemy ponadto, że PUP kierując osoby do wsparcia jest zobowiązany do takiego doboru uczestników, aby osiągnąć wskaźniki wymagane w ramach realizowanych projektów i programów finansujących te działania.
Główne warunki i preferencje dotyczące organizacji staży
Staże organizowane będą zgodnie z Kryteriami i preferencjami organizacji miejsc staży w 2025 roku przez Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach, obowiązującymi od 27 czerwca 2025 r.
Okres stażu: Przewidywany okres organizacji stażu w ramach naboru wynosi do 5 miesięcy.
Gwarancja zatrudnienia: Kluczowym warunkiem rozpatrzenia wniosku jest deklaracja Organizatora o zatrudnieniu osoby bezrobotnej po zakończeniu stażu. Wymagane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na okres co najmniej 90 dni. Wymiar etatu musi być proporcjonalny do wymiaru godzinowego stażu.
Program stażu: Program musi być zgodny z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz uwzględniać predyspozycje, stan zdrowia, wykształcenie i dotychczasowe umiejętności bezrobotnego. W przypadku kwalifikacji wniosku do dofinansowania ze środków EFS+, Organizator będzie zobowiązany do szczegółowego opisania efektów uczenia się.
Przykładowe opisy zakresu zadań zawodowych przypisanych do danego zawodu znajdują się na: https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow
Dodatkowe preferencje:
Urząd, poza gwarancją zatrudnienia, będzie brał pod uwagę:
- dotychczasową rzetelność i efektywność współpracy z Organizatorem, w tym wywiązywanie się z wcześniejszych deklaracji zatrudnienia,
- jakość oferowanego programu stażu,
- unikanie wskazywania do odbycia stażu osób blisko spokrewnionych.
Kto może złożyć wniosek:
O organizację stażu może ubiegać się Wnioskodawca będący:
- pracodawcą;
- przedsiębiorcą niezatrudniającym pracowników;
- podmiotem ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej, lub jednostką tworzącą podmiot ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 pkt 5 lit. b lub c tej ustawy;
- rolniczą spółdzielnią produkcyjną;
- pełnoletnią osobą fizyczną, nieposiadającą statusu bezrobotnego, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym lub prowadzącą dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Organizatorem stażu nie może być podmiot w stanie likwidacji lub upadłości. Organizacja stażu nie może być także przyczyną zwolnienia już zatrudnionych pracowników.
Obowiązki Organizatora stażu
Organizator stażu jest zobowiązany m.in. do:
- skierowania bezrobotnego na własny koszt na wstępne badania lekarskie oraz,
w razie potrzeby, na badania sanitarno-epidemiologiczne, a następnie dostarczenia do Urzędu orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, - przeszkolenia stażysty na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie BHP i przepisów przeciwpożarowych,
- zapoznania stażysty z regulaminem pracy oraz pisemnego określenia jego obowiązków i uprawnień.
Sposób i miejsce składania wniosków:
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie zamkniętym od dnia 03.07.2025 r. do 10.07.2025 r. Wnioski należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach.
- Dla Organizatorów posiadających indywidualne konto w systemie teleinformatycznym:
- Wnioski o zorganizowanie stażu wnosi się za pośrednictwem indywidualnego konta
w systemie teleinformatycznym (praca.gov.pl) - dołączając do wniosku jako załączniki aktualnie obowiązujące druki. - Złożenie wniosku następuje w chwili jego zarejestrowania po wysłaniu z konta. Wszystkie dołączone dokumenty muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
- Alternatywne sposoby składania wniosków:
Jeżeli Organizator nie posiada indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym lub nie ma możliwości złożenia wniosku za jego pośrednictwem, dokumenty można złożyć między innymi:
- za pośrednictwem operatora pocztowego na adres Urzędu,
- osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach, ul. Michalusa 18,
w godzinach 7:30-15:30 (parter, pokój nr 4 – dziennik podawczy).
Wnioski należy składać na aktualnych formularzach dostępnych na stronie internetowej Urzędu: https://gorlice.praca.gov.pl
Kontakt z Urzędem
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
- Telefoniczny: 18 353-63-07 lub 18 352-28-78 (wew. 270).
- Osobisty: Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach, ul. Michalusa 18, III piętro, pokój nr 18.