Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, (Dz. U. poz. 695), wprowadziła następujące
zmiany w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:
 
Wprowadzone zmiany obowiązują również przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski i zawarli umowy ze Starostą przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
 
  1. Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (Art. 15zzb ustawy),
    • przysługuje od miesiąca, w którym złożony został wniosek o udzielenie wsparcia, a nie jak do tej pory od dnia złożenia wniosku.
    • przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania, a nie jak do tej pory również po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi
  2. Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (Art. 15zzc ustawy) dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników,
    • przysługuje na okres nie dłuższy niż 3 miesiące przypadające od miesiąca, w którym złożony został wniosek o udzielenie wsparcia, a nie jak do tej pory od dnia złożenia wniosku.
    • przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres na który przyznane zostało dofinansowanie, a nie jak do tej pory również po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.
  3. Jednorazowa pożyczka z Funduszu Pracy, na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy (Art. 15zzd ustawy).
    • we wniosku o pożyczkę nie podaje się stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020r.
    • o pożyczkę mogą ubiegać się także mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników.
    • pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia,
    • odstąpiono od wymogu utrzymania zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.
    • przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych
  4. Wsparcie dla organizacji pozarządowych  (Art. 15zze ustawy) dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.
    • przysługuje na okres nie dłuższy niż 3 miesiące przypadające od miesiąca, w którym złożony został wniosek o udzielenie wsparcia, a nie jak do tej pory od dnia złożenia wniosku.
    • Organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników  objętych umową przez okres dofinansowania, a nie jak do tej pory również po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.
Szczegóły dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców oraz niezbędne druki zamieszczone
są na stronie www.gorlice.praca.gov.pl  w zakładce Dla pracodawców i przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa COVID 19"

Aktualnie Powiatowy Urząd Pracy prowadzi nabór na wszystkie programy pomocowe, określone w ustawie tj. pożyczki, dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników i dofinansowanie dla samozatrudnionych.  

Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gorlicach pod nr telefonu: 18 353 55 20, 18 353 63 07 (wew. 267, 269, 270 – pożyczki, wew. 270, 271 – dofinansowania wynagrodzenia pracowników, wew. 267, 268 - dofinansowania dla  samozatrudnionych).