Nabór wniosków o zorganizowanie stażu które planowane są do realizacji w ramach projektu „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie gorlickim (II)" program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego,
Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach informuje, że od dnia 31.01.2024 r. w trybie otwartym rozpoczyna nabór wniosków o zorganizowanie stażu, które są planowane do realizacji w ramach w/w projektu. Informacja dotycząca zakończenia naboru wniosków w ramach w/w projektu podana będzie na stronie internetowej Urzędu.
W związku z wymogiem osiągnięcia w projekcie minimalnej liczby uczestników w określonych grupach, niniejszy nabór prowadzony jest na organizację staży dla osób, które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:
- są długotrwale bezrobotne to jest osoby pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych w miejscu pracy – 28 osób,
- posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – 3 osoby,
- są powyżej 50 roku życia – 8 osób
- są w wieku 18 - 29 lat – 10 osób,
- migranci (w tym z Ukrainy) – 1 kobieta.
Organizowane staże będą miały między innymi na celu uzyskanie przez uczestnika projektu kompetencji w wybranym zawodzie.
W związku z powyższym Organizator stażu zobowiązany jest dodatkowo do uzupełnienia załącznika do programu stażu tj. druku kompetencje nabyte w trakcie stażu…, zawierającego wyszczególnienie efektów uczenia się w ramach zadań określonych w programie stażu. Przy określaniu szczegółowych efektów uczenia się należy odnieść się do każdego zadania zawartego w programie stażu przeznaczonego do realizacji przez bezrobotnego.
Link do przykładowych programów stażu oraz efektów uczenia się dla wybranych zawodów.
Dodatkowo Urząd informuje, iż dane stanowiska, którego program stażu dotyczy powinny być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227).
Przykładowe opisy zakresu zadań zawodowych przypisanych do danego zawodu znajdują się na: https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow
Program stażu powinien być dostosowany do specyfiki organizacji pracy u Organizatora oraz zadań przewidzianych do realizacji.
Liczba miejsc stażu przewidzianych do organizacji w 2024 roku w ramach w/w projektu - 52 miejsca.
Rozpoczęcie odbywania stażu będzie możliwe po przedstawieniu w urzędzie dokumentu stwierdzającego brak przeciwskazań zdrowotnych u osoby mającej rozpocząć odbywanie stażu na określonym we wniosku stanowisku.
KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW:
Urząd dokona wyboru organizatorów staży stosując preferencje dla wniosków złożonych przez wnioskodawców którzy:
- po odbyciu stażu deklarują dalsze zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z zastrzeżeniem, że przypadku stażu trwającego:
- do 6 miesięcy, deklarowane zatrudnienie ma wynosić co najmniej 3 miesiące,
- do 5 miesięcy, deklarowane zatrudnienie ma wynosić co najmniej 2 miesiące,
- do 4 miesięcy, deklarowane zatrudnienie ma wynosić co najmniej 1 miesiąc
(to jest minimum 30 dni)
- wywiązują się z warunków umów zawartych w okresie co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,
- posiadają doświadczenie w organizacji staży dobrej jakości,
- organizują staż dla innej osoby bezrobotnej niż współmałżonek i dzieci Wnioskodawcy.
W przypadku wpływu wniosków przekraczających dostępny limit środków, Urząd zastrzega sobie pierwszeństwo organizacji miejsc stażu dla organizatorów deklarujących dłuższą gwarancję zatrudnienia po okresie odbytego stażu oraz tworzących miejsca staży na terenie powiatu gorlickiego z zastrzeżeniem, iż urząd będzie dysponował dostateczną liczbą kandydatów kwalifikujących się do odbycia stażu w ramach ogłoszonego naboru oraz spełniających określone przez organizatora wymagania.
- Urząd zastrzega sobie możliwość zmiany okresu realizacji (w tym jego skróceniu) oraz liczby organizowanych miejsc stażu,
- Wnioskodawca może w każdym czasie wycofać złożony wniosek składając pisemne oświadczenie.
- cyfrowych;
- niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki to jest między innymi: związanych z energetyką odnawialną, budownictwem stosującym nowoczesne technologie niskoemisyjne, adaptacją do zmian klimatu, gospodarką odpadami i ochroną środowiska;
- niezbędnych z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji [1];
- niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi
i opiekuńczymi.
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Kompletnie i prawidłowo sporządzone wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać za pomocą operatora pocztowego lub w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach, ul. Michalusa 18 w godzinach pracy Urzędu to jest 7:30-15:30, parter – pokój nr 4 (dziennik podawczy). Decyduje data wpływu wniosku do Urzędu.
Prosimy o składanie wniosków na aktualnie obowiązujących drukach.
Druk wniosku zamieszczony jest na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach http://gorlice.praca.gov.pl - w części dotyczącej Pracodawców i Przedsiębiorców – zakładka „Dokumenty do pobrania", Staże – Europejski Fundusz Społeczny Plus
Organizacja staży odbywać się będzie zgodnie z Kryteriami i preferencjami organizacji miejsc staży w 2024 roku przez Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach z zastrzeżeniem informacji podanych w niniejszym ogłoszeniu.
W przypadku nie wywiązania się przez Organizatora z deklarowanej we wniosku gwarancji zatrudnienia po zakończonym stażu Urząd może nie podjąć współpracy w zakresie organizowania u Pracodawcy subsydiowanych miejsc pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy.
O organizację staży może ubiegać się Wnioskodawca:
- będący pracodawcą zatrudniającym co najmniej jednego pracownika lub przedsiębiorcą nie zatrudniającym pracownika,
- będący rolniczą spółdzielnią produkcyjną,
- będący pełnoletnią osobą fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej
w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącą dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 933 ze zm.), który przedłożył następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport (do wglądu),
- nakaz płatniczy podatku (do wglądu) lub inny dokument potwierdzający łączną powierzchnię i stan prawny posiadanego gospodarstwa rolnego,
- zaświadczenie wydane przez KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników,
Organizator stażu zobowiązany jest do:
- skierowania na wstępne badania lekarskie wybranej osoby bezrobotnej przed rozpoczęciem stażu mające na celu stwierdzenie jej zdolności do odbywania stażu, poniesienia kosztów tych badań oraz dostarczenia do PUP w Gorlicach dokumentu potwierdzającego możliwość dopuszczenia jej do pracy,(Organizator stażu nie może dopuścić do pracy stażysty bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie).
- skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne, o ile są one wymagane na danym stanowisku pracy, wybranej do odbycia stażu osoby bezrobotnej oraz poniesienia kosztów tych badań,
- przeszkolenia na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, a także zapoznania z obowiązującym regulaminem pracy osoby bezrobotnej odbywającej staż.
Szczegółowe informacje można uzyskać w godzinach od 8:00 do 14:30, w siedzibie PUP w Gorlicach ul. Michalusa 18 pokój numer 18 oraz telefonicznie tel. 18 353-63-07, 18 352-19-99 (wewnętrzny 270) lub formułując pytanie na e-mail krgo@praca.gov.pl.
[1] - Należy przez to rozumieć umiejętności w zawodach deficytowych wskazanych w aktualnym Barometrze zawodów dla powiatu gorlickiego lub dla województwa małopolskiego.