Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach zaprasza Pracodawców oraz Przedsiębiorców do składania wniosków o zorganizowanie zatrudnienia dla osób bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych i uzyskania częściowej refundacji kosztów zatrudnienia w łącznej wysokości do 17 784 złotych na jednego pracownika.
Mając na względzie efektywne wykorzystanie ograniczonych środków, w ramach prac interwencyjnych będzie refundowane pracodawcy część kosztów zatrudnienia w miesięcznej kwocie nieprzekraczającej 2 964,00 zł w tym składki na ubezpieczenia społeczne do kwoty 429,15 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę, podlegające refundacji, skalkulowano na poziomie 16,93% podstawy ich wymiaru).
Warunki ogólne:
- Forma zatrudnienia: umowa o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy dla skierowanego przez PUP bezrobotnego.
- Maksymalny okres refundacji: finansowaniu w ramach prac interwencyjnych będzie podlegał okres od 3 do 6 miesięcy.
- Obowiązek dalszego zatrudnienia: pracodawca, po zakończeniu okresu refundacji, będzie zobowiązany do utrzymania zatrudnienia skierowanego pracownika przez okres równy połowie okresu przysługiwania refundacji.
- Dobór kandydatów: przy kierowaniu osób bezrobotnych do prac interwencyjnych urząd będzie brał pod uwagę wiek, stan zdrowia oraz dotychczasowe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydatów.
Zobowiązania po stronie Pracodawcy to miedzy innymi:
- Wymogi formalne: pracodawca ubiegający się o wsparcie musi złożyć kompletny wniosek oraz nie zalegać z płatnościami wynagrodzeń, składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych danin publicznych. Ponadto, osoby reprezentujące lub zarządzające podmiotem nie mogły być skazane za przestępstwa określone w art. 138 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. z 2025r., poz.620).
- Sankcje za niedotrzymanie warunków: niewywiązanie się z warunku utrzymania zatrudnienia lub naruszenie innych istotnych warunków umowy będzie skutkowało obowiązkiem zwrotu całości uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi.
Preferowane będą wnioski złożone przez pracodawców oraz przedsiębiorców którzy:
- deklarują zatrudnienie skierowanej osoby po wymaganym okresie zatrudnienia przez okres co najmniej 90 dni,
- wywiązali się z zawartych z urzędem umów oraz deklarowanego dalszego zatrudnienia w przypadku gdy stało się to wymagalne w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
- tworzą miejsca pracy na terenie powiatu gorlickiego.
Źródła finansowania:
Prace interwencyjne, w zależności od dostępności środków i spełnienia założeń programowych, mogą być finansowane ze środków:
1. Limitu podstawowego Funduszu Pracy
2. Rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
- Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi (program przeznaczony dla bezrobotnych mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich),
- Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30 roku życia.
3. Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - projekt „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie gorlickim (III)" program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Pierwszeństwo w skierowaniu do prac interwencyjnych przysługuje bezrobotnym:
- posiadającym Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny;
- powyżej 50. roku życia;
- bez kwalifikacji zawodowych;
- niepełnosprawnym;
- długotrwale bezrobotnym;
- bezrobotnym i poszukującym pracy, będącym osobami do 30. roku życia;
- bezrobotnym samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko.
Informujemy ponadto, że PUP kierując osoby do wsparcia jest zobowiązany do takiego doboru uczestników, aby osiągnąć wskaźniki wymagane w ramach realizowanych projektów i programów finansujących te działania.
Sposób i miejsce składania wniosków:
Wnioski należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach.
Termin składania wniosków: od dnia ogłoszenia do wyczerpania limitu miejsc.
Rozpoczęcie prac interwencyjnych: każdy 1 lub 15 dzień miesiąca.
1. Dla Organizatorów posiadających indywidualne konto w systemie teleinformatycznym:
- Wnioski o zorganizowanie prac interwencyjnych wnosi się za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym (praca.gov.pl) - dołączając do wniosku jako załączniki aktualnie obowiązujące druki.
- Złożenie wniosku następuje w chwili jego zarejestrowania po wysłaniu z konta. Wszystkie dołączone dokumenty muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
2. Alternatywne sposoby składania wniosków:
Jeżeli Pracodawca nie posiada indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym lub nie ma możliwości złożenia wniosku za jego pośrednictwem, dokumenty można złożyć między innymi:
- za pośrednictwem operatora pocztowego na adres Urzędu,
- osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach, ul. Michalusa 18, w godzinach 7:30-15:30 (parter, pokój nr 4 – dziennik podawczy).
Wnioski należy składać na aktualnych formularzach dostępnych na stronie internetowej Urzędu: https://gorlice.praca.gov.pl
W przypadku wyczerpywania się limitu miejsc urząd zastrzega możliwość przyznania wsparcia z uwzględnieniem kolejności złożonych wniosków.
Kontakt z Urzędem
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
- Telefoniczny: 18 353-63-07 lub 18 352-28-78 (wew. 267).
- Osobisty: Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach, ul. Michalusa 18, III piętro, pokój nr 21.