Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach ogłasza V nabór wniosków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków REZERWY KFS
Termin naboru: 07.11.2023 r.
Kwota w dyspozycji urzędu – 12.800,00 zł.
UWAGA !
O dofinansowanie w ramach REZERWY KFS mogą ubiegać się Pracodawcy, którzy spełniają przynajmniej jeden priorytet Rady Rynku Pracy (REZERWA) oraz przynajmniej jeden priorytet ustalony przez Ministra właściwego do spraw pracy (LIMIT).I. Priorytety ustalone w ramach REZERWY:
Priorytet RRP/A: Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Wykaz przedsiębiorstw społecznych prowadzony przez MRiPS znajduje się pod adresem:
https://rjps.mpips.gov.pl/RJPS/RU/start.do?id_menu=59
Priorytet RRP/B: wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Wnioskodawca ubiegający się o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na kształcenie orzeczenia o niepełnosprawności dołączając do wniosku stosowne oświadczenie.
Priorytet RRP/C: Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu / województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach w priorytecie dokumentem strategicznym jest Program Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021-2027 dostępny na stronie internetowej: https://bip.malopolska.pl/api/files/2842482
Wnioskodawca ubiegający się o środki w ramach tego priorytetu powinien zaznaczyć właściwy obszar wraz z uzasadnieniem dołączając do wniosku stosowne oświadczenie. Środki rezerwy KFS będą przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarze:
a) rozwój usług edukacyjnych - wsparcie zatrudnionych nauczycieli w dostosowaniu do wymagań rynku edukacyjnego oraz w dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji,
b) profilaktyka i ochrona zdrowia - wsparcie na rzecz rozwoju prowadzonej przez podmiot działalności w zakresie opieki zdrowotnej,
c) kultura – wsparcie na rzecz zapewnienia mieszkańcom powiatu powszechnego dostępu do kultury oraz korzystania z jej walorów i dóbr obejmujące podmioty działające w tym obszarze,
d) aktywizacja społeczna osób starszych - wspieranie realizowanych przez podmiot działań statutowych mających na celu aktywizację tej grupy mieszkańców powiatu,
e) wspieranie działalności punktów informacyjno - konsultacyjnych dla przedsiębiorców,
f) wspieranie działań podmiotów sektora biznesowego w kierunku tworzenia przez nich klastrów gospodarczych na terenie powiatu gorlickiego,
g) rozwój produkcji zdrowej żywności ekologicznej - wspieranie rolników, stowarzyszeń rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne,
h) sport i rekreacja - wzbogacenie oferty rekreacyjnej i sportowej dla mieszkańców powiatu przez organizacje pozarządowe działające w obszarze sportu,
i) stałe podnoszenie atrakcyjności turystycznej powiatu - wspieranie podmiotów działających w branży turystycznej służące rozwojowi turystyki aktywnej kwalifikowanej, biznesowej, edukacyjnej i uzdrowiskowej.
Priorytet RRP/D: Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Priorytet RRP/E: Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 164).
II. Priorytety ustalone w ramach LIMITU:
Priorytet 1: wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Priorytet 2: wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Pracodawca wnioskujący w ramach priorytetu 2 musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu
3 miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a pracownicy lub pracodawca objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane
z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Stosowna decyzja dotycząca uznania spełnienia wymagań priorytetu 2 zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu dostarczonego przez pracodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.
Przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla pracodawcy a nie dla całego rynku.
Priorytet 3: wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Priorytet nr 3 przeznaczono na dofinansowanie kształcenia w zidentyfikowanych w danym powiecie/województwie zawodach deficytowych. Przy ocenie wniosków złożonych w ramach priorytetu 3, urząd będzie opierał się na wynikach barometru zawodów 2023 dla powiatu gorlickiego i województwa małopolskiego
- Barometr zawodów w powiecie gorlickim w 2023 roku
- Barometr zawodów w województwie małopolskim w 2023 roku
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników), które zostały zatrudnione w okresie ostatniego roku lub w okresie ostatniego roku miały zmieniony zakres obowiązków w aktualnym miejscu pracy lub będą je miały zmieniony w perspektywie najbliższych 3 miesięcy od momentu złożenia wniosku.
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności/ kwalifikacji.
Priorytet 5: wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
Przyjęty zapis priorytetu nr 5 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (w szczególności urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem).
Priorytet nr 5 adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin, ma na celu zachęcić te osoby do inwestowania we własne umiejętności i kompetencje, a przez to dać im szanse na utrzymanie miejsca pracy.
Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Należy pamiętać, że dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
- w wieku do 18. roku życia,
- w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Uwaga: Warunki - powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie.
Priorytet 6: wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
Pracodawca wnioskując o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych osób młodych do 30 roku życia w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.
Wsparcie w ramach tego priorytetu mogą również otrzymać osoby młode do 30 roku życia w zakresie umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami. Wsparciem mogą zostać objęci pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży energetycznej i gospodarki odpadami.
O przynależności do branży energetycznej i gospodarki odpadami decydować będzie posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2023 roku) jednego z kodów PKD wyszczególnionych w zał. 9 do wniosku. Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności, w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku danego stanowiska pracy z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
Uwaga: Warunki – szkolenie z zakresu umiejętności cyfrowych oraz posiadanie, jako przeważającego, jednego z wymienionych kodów PKD - nie muszą być spełniane łącznie.
W związku z ograniczonym limitem środków KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego, które jednocześnie cieszy się dużym zainteresowaniem pracodawców, kierując się zasadą racjonalności i gospodarności wydatkowania środków publicznych i umożliwienia objęcia wsparciem jak największej liczby pracodawców / pracowników, stosowane będą preferencje w zakresie dofinansowania kształcenia w 2023 r. (limit podstawowy + rezerwa) : do kwoty 80 tys. zł na pracodawcę (tj. na firmę) oraz:
- w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł na jednego uczestnika,
- w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł na jednego uczestnika.
Ze środków KFS wyklucza się finansowanie kształcenia obejmującego w szczególności:
- szkolenia bhp i ppoż. oraz pierwszej pomocy,
- kursy w formie sympozjum, kongresów, seminariów,
- szkolenia z ochrony danych osobowych,
- szeroko rozumiany coaching,
- szkolenia psychospołeczne i interpersonalne, chyba że pracodawca wykaże, że szkolenia te są powiązane z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym,
- szkolenia realizowane za granicą,
- finansowanie badań wstępnych i okresowych, o których mowa w Kodeksie Pracy,
- szkoleń i studiów podyplomowych, na finansowanie których przewidziane są środki z innych źródeł publicznych.
O środki z KFS może ubiegać się każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Przy rozpatrywaniu wniosku urząd uwzględnia następujące kryteria oceny (szczegółowe informacje w załączniku):
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
UWAGA!
Powiatowy Urząd Pracy rozpatruje wnioski złożone wyłącznie w ogłoszonym terminie naboru wniosków.
Wnioski pracodawców złożone poza ogłoszonym terminem będą rozpatrzone NEGATYWNIE.
Druk wniosku oraz niezbędne załączniki zamieszczone są na stronie internetowej https://gorlice.praca.gov.pl w części dotyczącej Pracodawców i Przedsiębiorców - dokumenty do pobrania – zakładka Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
Wnioski o przyznanie środków z KFS można składać:
- w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach, ul. Michalusa 18 w godzinach pracy urzędu tj. 7:30-15:30 (parter – dziennik podawczy),
- przesłać za pomocą operatora pocztowego (decyduje data wpływu),
- w postaci elektronicznej na elektroniczna skrzynkę podawczą urzędu, za pośrednictwem platformy ePUAP (adres skrytki: /12050/Skrytka ESP).
Szczegółowe informacje można uzyskać w dniach roboczych w godzinach od 7.30 do 14.30 w siedzibie PUP w Gorlicach, ul. Michalusa 18, III piętro, pokój 20, lub dzwoniąc pod nr tel. (18) 353-63-07, (18) 353-55-20, wew. 268. Informacji udzielają: Małgorzata Górska - specjalista ds. rozwoju zawodowego oraz Magdalena Orchel-Woźniak – specjalista ds. programów.